• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

האם מדידות לא פולשניות יעילות לזיהוי פרוגנוזה של מחלת כבד כרונית?

במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Hepatology בחנו את התועלת בבדיקות לא פולשניות לניבוי פרוגנוזה להחמרה של מחלת כבד כרונית, בהשוואה למדד הזהב המבוצע בצורה פולשנית

01.05.2024, 13:55

מבדקים לא פולשניים לבחון את ההסתברות של יתר לחץ דם שערי בעל משמעות קלינית (clinically significant portal hypertension-CSPH), כולל מודלים של ANTICIPATE±NASH, המבוססים על מדידות של נוקשות הכבד, ספירת טסיות עם וללא ערך BMI ויחס אנטיגן פקטור וון-ווילברנד למספר טסיות (מדד VITRO) שינו באופן יסודי את הניהול של מחלת כבד כרונית מתקדמת-מפוצה (compensated advanced chronic liver disease - cACLD). עם זאת, התועלת הפרוגנוסטית של מבדקים אלו לא הושוותה מעולם למדד הזהב הפרוגנוסטי של cACLD, דהיינו מפל הלחצים בורידי הכבד (Hepatic Venous Pressure Gradient - HVPG), המבוצע בצורה פולשנית.

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו נבדקים עם cACLD (לפי מדידות קשיחות הכבד של 10 קילופסקל ומעלה) אשר עברו אפיון מתקדם באמצעות הערכה של HVPG ומדידות לא פולשניות באותו היום בין השנים 2007-2022. כמו כן, נרשם מידע ממעקב ארוך-טווח אחר התקדמות למחלת כבד לא מפוצה.

במחקר נכללו 420 נבדקים עם cACLD מאטיולוגיות שונות, שלהם המצאות של CSPH של 67.6%. ההיארעות המצטברת של החמרה למחלת כבד לא מפוצה עמדה על 4.7% כעבור שנה ו-8% כעבור שנתיים. תוצאות המחקר הדגימו כי למדידות HVPG,יVITRO והסתברות ANTICIPATE±NASH עבור CSPH הדגימו ערך פרוגנוסטי תלוי-זמן דומה (שטח שתחת עקומה אופייני למסווג [Area Under Receiver Operating Curve - AUROC] של 0.683-0.811 כעבור שנה ו-0.699-0.801 כעבור שנתיים). בניתוח סיכונים מתחרים מתוקנן עבור מדד MELD ואלבומין, HVPG (יחס סיכונים מתוקנן לפי תת-סיווג של 1.099, רווח בר-סמך של 1.054-1.150 לכל יחידה של ממ"כ; p<0.001) או VITRO (יחס סיכונים מתוקנן לפי תת-סיווג של 1.134, רווח בר-סמך של 1.062-1.211 לכל יחידה; p<0.001) או הסתברות ANTICIPATE±NASH עבור CSPH (יחס סיכונים מתוקנן לפי תת-סיווג של 1.232, רווח בר-סמך של 1.094-1.387 לכל 10%; p<0.001) ניבאו כולם התקדמות למחלה לא מפוצה במהלך תקופת המעקב. ערכי סף שהוצעו בעבר (HVPG של 10 ממ"כ, VITRO של 2.5, והסתברות ANTICIPATE עבור CSPH של 60%) בידלו באופן מדוייק בין נבדקים עם סיכון מזערי לבין אלו עם סיכון משמעותי להתקדם למחלת כבד לא-מפוצה.

מסקנת החוקרים הייתה כי הביצועים הפרוגנוסטיים של המדדים הלא-פולשניים; הסתברות ANTICIPATE עבור CSH ו-VITRO הינם דומים לשל מדידת HVPG. ממצאים אלו תומכים בתועלת של מדדים לא פולשניים אלו עבור זיהוי נבדקים אשר ירוויחו מטיפול תרופתי לצורך מניעה של התקדמות ראשונה למחלת כבד לא-מפוצה.

מקור:

Prognostic performance of non-invasive tests for portal hypertension is comparable to that of hepatic venous pressure gradient. Mathias Jachs,Lukas Hartl,Benedikt Simbrunner,Georg Semmler,Lorenz Balcar,Benedikt Silvester Hofer,Michael Schwarz,David Bauer,Albert Friedrich Stättermayer,Matthias Pinter,Michael Trauner,Thomas Reiberger,Mattias Mandorfer. Journal of Hepatology May 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחמת הכבד,  יתר לחץ דם,  קשיחות כבד,  פרוגנוזה
תגובות