• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

קרצינומה של הכבד - מגמות מעקב ושיעורי הצלחה בחולי שחמת

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי, נמצא כי דפוסי מעקב אחר קרצינומה כבדית (HCC) משפיעים על גילוי מוקדם ותוצאות טיפול

שחמת הכבד. הדמיה: שאטרסטוק

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב בעת Clinical Gastroenterology and Hepatology, החוקרים שאפו לאפיין דפוסי מעקב אחר קרצינומה של הכבד על פני קבוצה גדולה ומגוונת של חולים עם קרצינומה כבדית בארצות הברית.

החוקרים איתרו 2028 חולים שאובחנו עם קרצינומה של הכבד (מתוכם 47.6% בשלב A על פי דירוג ברצלונה) בין ינואר 2008 לדצמבר 2022 והפיקו נתונים משתי מערכות בריאות גדולות בארה"ב. החוקרים ניתחו את סוגי ההדמיה שהתקבלו בשנה שקדמה לאבחון הקרצינומה הכבדית: אולטרסאונד בשילוב בדיקת חלבון עוברי (α-fetoprotein), אולטרסאונד בלבד, טומוגרפיה ממוחשבת מולטיפאזית (CT) או הדמיית תהודה מגנטית (MRI), וללא הדמיית כבד. החוקרים השתמשו בניתוח לוגיסטי רב משתני (multivariable logistic analysis) ובניתוח רגרסיה ע"ש קוקס (Cox regression analysis) כדי להשוות גילוי מוקדם של הגידול, קבלת טיפול מרפא והישרדות כוללת בין אסטרטגיות מעקב.

מתוצאות המחקר עולה כי 34.7% (703) מהמטופלים עברו אולטרסאונד בשילוב בדיקת חלבון עוברי, 14.5% (293) עברו אולטרסאונד בלבד, 16.1% (236) עברו CT/MRI, ובקרב 34.8% (706) לא בוצעה הדמיה לפני האבחנה. CT/MRI ואולטרסאונד בשילוב בדיקת חלבון עוברי היו יעילים יותר מאולטרסאונד בלבד באיתור קרצינומה של הכבד בשלב מוקדם ואפשרו טיפול מרפא. המחקר גם צפה בשיעור יציב של חולים ללא כל הדמיה, בעוד שהשימוש ב-CT/MRI גדל עם הזמן.

החוקרים סיכמו כי שיטות המעקב אחר קרצינומה של הכבד משתנות באופן משמעותי ויש להן השפעות ברורות על תוצאי המטופל. בעוד שיש צורך בנתונים נוספים כדי להעריך את העלות-תועלת של CT או MRI, המחקר תומך בתפקיד המשלים של בדיקת החלבון העוברי בשילוב עם אולטרסאונד בפרוטוקולי מעקב.

מקור:

Daher D, Seif El Dahan K, Cano A, Gonzales M, Ransom C, Jaurez E, Carranza O, Quirk L, Morgan T, Gopal P, Patel MS, Lieber S, Louissaint J, Cotter TG, VanWagner LB, Yang JD, Parikh ND, Yopp A, Rich NE, Singal AG. Hepatocellular Carcinoma Surveillance Patterns and Outcomes in Patients With Cirrhosis. Clin Gastroenterol Hepatol. 2024 Feb;22(2):295-304.e2. doi: 10.1016/j.cgh.2023.08.003. Epub 2023 Aug 12. PMID: 37573986.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרצינומה של הכבד,  שחמת הכבד,  HCC,  אולטרסאונד,  גילוי מוקדם
תגובות