• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

מה התפקיד של גלובולין קושר קורטיקוסטרואידים בפעילות הכבד?

נמצא כי גלובולין קושר קורטיקוסטרואידים משמש תפקיד עיקרי בהבדל בפעילות הכבדית בין חולדות נקבות לחולדות זכרים, וכי חסר בגלובולין זה מביא להפחתה בפעילויות כבדיות מסויימות בחולדות נקבות

16.01.2024, 13:02
הדמיה של כבד אנושי: שאטרסטוק

גלובולינים קושרים קורטיקוסטרואידים (Corticosteroid-Binding Globulins - CBG) אשר מיוצרים בכבד מווסתים את הפיזור בפלסמה ואת הפעילות של גלוקוקורטיקואידים. ישנו הבדל בין המינים בתבניות ההפרשה של הורמון גדילה מבלוטת ההיפופיזה אשר נצפה בחולדות מתבגרות. הבדלים אלו בין המינים מביא ליצירה מוגברת של CBG על ידי הכבד ועליה פי 2 בריכוז הקורטיקוסטרואידים בפלסמה של חולדות נקבות.

גלוקוקורטיקואידים שולטים בהתפתחות הכבד ובפעילות המטבולית של הגוף, ועל כן החוקרים בחנו איך הפרעה בגן SerpinA6 המקודד ליצירה של CBG משפיע על הדינמיקה של קורטיקוסטרואידים בפלסמה וביטוי גנטי כבדי בחולדות זכרים ונקבות לפני ולאחר התבגרות מינית.

תוצאות המחקר הדגימו כי השוואה של קצב פינוי של קורטיקוסטרואידים מהפלסמה וספיגה שלהם בכבד בחולדות בוגרות, עם וללא CBG, הראה כי CBG מגביל את הפינוי של קורטידקוסטרואידים על ידי הפחתת הספיגה שלהם בכבד. אפיון שעתוקי בכבד הדגים הבדלים קטנים בין המינים (207 גנים עם ביטוי נבדל) והשפעה מזערית של היעדר CBG בחולדות בנות 30 ימים (טרום-מתבגרות). בעוד פרופיל שעתוקים של תאי כבד מחולדות זכרים בני 60 ימים עם חסר של CBG נותרו ללא שינוי מהותי, 2,710 גנים בוטאו באופן משתנה בין חולדות נקבות מזן הבר לבין חולדות זכרים מזן הבר באותו הגיל. חשוב לציין כי כ-10% של הגנים הללו איבדו את הביטוי הדימורפי בחולדות נקבות בוגרות עם חסר של CBG, כולל גנים המקושרים לביוסינתזה של כולסטרול, דלקת וקטבוליזם של חומצות אמינו וליפידים. 203 גנים נוספים שונו בעקבות אובדן של CBG, במיוחד בחולדות נקבות בוגרות, אשר כללו גנים המקושרים למטבוליזם קסנוביוטיים, שעון ביולוגי וגלוקוניאוגנזה.

מסקנת החוקרים הייתה כי הממצאים במחקר זה חושפים כי CBG מחזק את הדימורפיזם המיני שנצפה בכבד של חולדות, אשר הוחל בעקבות הבידול בתבניות ההפרשה של הורמון גדילה בין המינים. בנוסף, הממצאים מספקים תובנה בנוגע לאופן בו חסר ב-CBG מקושרים למחלות התלויות בגלוקוקורטיקואידים.

מקור:

Toews JNC, Philippe TJ, Dordevic M, Hill LA, Hammond GL, Viau V. Corticosteroid-Binding Globulin (SERPINA6) Consolidates Sexual Dimorphism of Adult Rat Liver. Endocrinology. 2023 Nov 20;165(1):bqad179. doi: 10.1210/endocr/bqad179. PMID: 38015819; PMCID: PMC10699879.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלוקוקורטיקואידים,  מטבוליזם גלוקוז,  הבדלי מגדר,  כבד
תגובות