• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

ירידת ויטמין B6 בחולים עם דלקת ראשונית צלקתית של דרכי המרה

נמצא כי ירידה ברמות B6 בעקבות דלקת ראשונית צלקתית של דרכי המרה פוגעת במטבוליזם של הגוף, וכי הוא מהווה סמן ביולוגי יעיל לניבוי שרידות ללא השתלת כבד

11.10.2023, 14:21

בעבר הודגם כי נבדקים עם דלקת ראשונית צלקתית של דרכי מרה (Primary Sclerosing Cholangitis - PSC) הדגימו ירידה ביכולת של המיקרוביוטה ליצור ויטמין B6 פעיל (pyridoxal 5’-phosphate - PLP) , אשר מקושר לירידה ברמות PLP במערכת ההובלה ולתוצאים ירודים. במחקר זה החוקרים הגדירו את היקף ההשפעה הביוכימית והקלינית של חסר בויטמין B6 עבור נבדקים עם PSC לפני ולאחר השתלת כבד (Liver Transplant - LT).

בעזרת כרומטוגרפיית נוזל וספקטרומטריית מסה, החוקרים מדדו ויטמרים של B6 ושינויים מטבולים המקושרים לויטמין B6 באוכלוסייה ייחודית, מבחינה גיאוגרפית, של נבדקים בעוקבות חתך הכוללת 373 נבדקים עם PSC ו-100 נבדקים בריאים (קבוצת מקרי ביקורת), על מנת להרחיב עוד על הממצאים הקודמים. יתרה מזאת, נכללה עוקבה אורכית של חולים עם PSCי(n=158) שנדגמו לפני ובאופן שיטתי לאחר LT ועוקבות של אנשים עם מחלת מעי דלקתית (Inflammatory Bowel Disease - IBD) ללא PSC (n=51) או דלקת ראשונית של דרכי המרה (Primary Biliary Cholangitis - PBC) (n=100), בתור קבוצת מקרי ביקורת חולים. החוקרים השתמשו ברגרסייה על שם COX על מנת למדוד את הערך המוסף של PLP בניבוי תוצאים לפני ולאחר LT.

בעוקבות שונות, 17-38% מהנבדקים עם PSC הדגימו רמות נמוכות של PLP, ברמה המסווגת מבחינה ביוכימית כחסר בויטמין B6. החסר היה משמעותי יותר בחולים עם PSC לעומת חולים עם IBD ללא PSC או עם PBC. ירידה בריכוז של PLP בדם נמצאה קשורה לירידה בוויסות של מסלולי איתות המקושרים ל-PLP. רמות נמוכות של ויטמין B6 נותרו גם לאחר LT. רמות PLP נמוכות נמצא כמנבא עצמאי לירידה בשרידות צפויה ללא LT, בנבדקים עם PSC ללא LT ובנבדקים שעברו השתלה אשר סובלים ממחלה חוזרנית.

מסקנת החוקרים הייתה כי רמות נמוכות של ויטמין B6 עם הפרעה מתמשכת במטבוליזם הינו מאפיין עקבי של PSC.יPLP מהוה סמן ביולוגי בעל משמעות פרוגנוסטית חזקה לשרידות ללא LT עבור נבדקים עם PSC ובנבדקים עם מחלה חוזרנית. ממצאים אלו מציעים כי חסר בויטמין B6 משנה את מהלך המחלה ומספק הגיון להערכה של מצב ויטמין B6 והערכת צריכה של תוספי תזונה.

מקור:

Braadland PR, Bergquist A, Kummen M, Bossen L, Engesæter LK, Reims HM, Björk I, Grzyb K, Abildgaard A, Småstuen MC, Folseraas T, Trøseid M, Ulvik A, Ueland PM, Melum E, Line PD, Høivik ML, Grønbæk H, Karlsen TH, Vesterhus M, Hov JR. Clinical and biochemical impact of vitamin B6 deficiency in primary sclerosing cholangitis before and after liver transplantation. J Hepatol. 2023 Oct;79(4):955-966. doi: 10.1016/j.jhep.2023.05.038. Epub 2023 Jun 14. PMID: 37328069.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ויטמין B6,  מחלת מעי דלקתית,  מחלות דרכי מרה,  השתלת כבד
תגובות