• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

טיפול עם נוגדי קרישה בחולים עם שחמת כבד וטרומבוזיס של הוריד הפורטלי

תוצאותיה של מטה-אנליזה מדגימות כי טיפול עם נוגדי קרישה מפחית תמותה כוללת ללא תלות ברה-קנליזציה של הוריד הפורטלי אך עם עליה בשיעור הדימומים שאינם קשורים ביתר לחץ דם פורטלי

21.03.2023, 16:34
תרופות נוגדות קרישה (צילום: אילוסטרציה)

מחקרי מטה-אנליזה קודמים כי נוגדי קרישה יעילים ובטוחים לצורך רה-קנליזציה של הוריד הפורטלי באנשים עם שחמת וטרומבוזיס של הוריד הפורטלי (PVT). עם זאת, לא ברור האם הטיפול בנוגדי קרישה משפר את שרידות החולים. בימים אלה מתפרסמות בכתב העת Journal of Hepatology ממצאיה של מטה-אנליזה שבדקה את ההשפעה של נוגדי קרישה על שרידות בחולי שחמת עם PVT.

במטה-אנליזה הוכללו מחקרים אשר השוו בין טיפול עם נוגדי קרישה להעדר טיפול עם נוגדי קרישה. המחקרים אותרו על ידי חיפוש במאגרי המידע PubMed,יEmbase ו-Cochrane. התוצא העיקרי שנבדק היה ההשפעה של נוגדי קרישה על תמותה כוללת. מספר החולים בכלל המחקרים שהוכללו במטה-אנליזה היה 500 (חמישה מחקרים) ו-41% מתוכם קיבלו נוגדי קרישה.

תוצאות המטה-אנליזה הדגימו כי טיפול עם נוגדי קרישה הפחית את הסיכון לתמותה ב-41% (יחס סיכונים 0.59, רווח בר-סמך 95%: 0.46-0.70) ללא תלות בחומרת ה-PVT וללא תלות בהווצרותה של רה-קנליזציה. ההפחתה בתמותה כוללת הייתה קשורה גם בהפחתה בתמותה מסיבות כבדיות. הסיכוי לרה-קנליזציה היה גבוה פי 3.45 בחולים שקיבלו אנטי-קואגולציה לעומת חולים שלא קיבלו טיפול זה. דימומים שאינם קשורים ביתר לחץ דם פורטלי היו שכיחים יותר בקבוצת הטיפול.

תוצאות המחקר מדגימות כי טיפול עם נוגדי קרישה בחולים עם שחמת כבד ו-PVT מפחית תמותה ללא תלות ברה-קנליזציה אך עם עליה בשיעור הדימומים שאינם קשורים ביתר לחץ דם פורטלי.

מקור:

Guerrero A, Campo LD, Piscaglia F, Scheiner B, Han G, Violi F, Ferreira CN, Téllez L, Reiberger T, Basili S, Zamora J, Albillos A; Baveno Cooperation: an EASL consortium. Anticoagulation improves survival in patients with cirrhosis and portal vein thrombosis: The IMPORTAL competing-risk meta-analysis. J Hepatol. 2023 Feb 27:S0168-8278(23)00112-5. doi: 10.1016/j.jhep.2023.02.023. Epub ahead of print. PMID: 36858157.

נושאים קשורים:  מחקרים,  נוגד קרישה,  טרומבוזיס,  שחמת הכבד,  דימומים
תגובות