• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

מאפייני חולים עם קרצינומה של הכבד ושחמת כבד לא מזוהה

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי חולי קרצינומה של הכבד עם שחמת לא מזוהה הינם בעלי פרוגנוזה גרועה יותר

שחמת הכבד. הדמיה: שאטרסטוק

נתונים בדבר שחמת כבד לא מזוהה בחולים עם קרצינומה של הכבד (hepatocellular carcinoma – HCC), נגזרים בעיקר מעוקבות בעלות עם חשד להטיית בחירה. במסגרת מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסיה אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Internal Medicine ביקשו החוקרים לקבוע את הפרופורציה, המאפיינים והפרוגנוזה של HCC בחולים עם שחמת לא מזוהה.

מחקר זה התבסס על מרשם שוודי לסרטן כבד ומרשמים נוספים. מהמרשמים הוצאו נתוניהם של כל חולי HCC בשוודיה, וזאת בין השנים 2012-2018 (n=3,473). ניתוח הנתונים הסופי של המחקר הנוכחי כלל סך של 2,670 נבדקים.

תוצאות המחקר הדגימו כי 1,033/2,670 (39%) הנבדקים היו עם שחמת לא מזוהה בעת אבחון HCC. בהשוואה לחולי HCC עם שחמת ידועה הנמצאים תחת מעקב (34%), חולים עם שחמת לא מזוהה היו בסבירות גבוה יותר גברים, מבוגרים יותר, עם גידולים גדולים יותר, עם סרטן רב-אונתי, עם פקקת ורידי השער ועם גרורות חוץ-כבדיות. בהשוואה לחולים במעקב, לאלו עם שחמת לא מזוהה היה חציון שרידות גרוע יותר (0.89 שנים, רווח בר-סמך 95%: 0.78-1.01 לעומת 3.79 שנים, רווח בר-סמך 95%: 3.19-4.39 ויחס סיכון מותאם של 2.36, רווח בר-סמך 95%: 2.09-2.66). לחולים עם שחמת אשר אינם במעקב (27%) וחולים עם שחמת לא מזוהה היו מאפיינים דומים, כמו שיעורי אבחון מאוחר שווים (79%).

מתוצאות מחקר זה עולה כי בקרב חולי HCC, האבחון של שחמת כבד מפוספס לעתים קרובות. שחמת לא מזוהה קשורה ל-HCC מתקדם יותר באבחון ולפרוגנוזה גרועה יותר. נדרשים מאמצים נוספים לאבחון שחמת בשלב מוקדם יותר.

מקור:

Unrecognized liver cirrhosis is common and associated with worse survival in hepatocellular carcinoma: A nationwide cohort study of 3473 patients. Berne Eriksson, David Buchebner, Hannes Hagström, et al. Journal of Internal Medicine. Oct 3, 2022

נושאים קשורים:  מחקרים,  שחמת הכבד,  קרצינומה של הכבד,  פרוגנוזה,  HCC
תגובות