• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

בלונינג של הפטוציטים ופעילות סטאטוהפטיטיס שאינה אלכוהולית

חוקרים פיתחו סולם להערכת החומרה של בלונינג של הפטוציטים ומצאו כי יש קשר בין חומרה בסולם זה לבין חומרת NASH קלינית ופיברוזיס מתקדם יותר

מדד פעילות מחלת כבד שומני שאינו אלכוהולי (NAFLD) פותח על מנת למדוד שינויים היסטולוגיים ב-NAFLD במהלך מחקרים הבוחנים טיפול במחלה זו. בלונינג של הפטוציטים (hepatocyte ballooning-HP) הינו המאפיין הספציפי ביותר של אבחנת סטאטוהפטיטיס אך שינויים ב-HP טרם שולבו במדד פעילות NAFLD.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Hepatology Communications חוקרים בחנו 1,688 ביופסיות כבד שנלקחו מחולי NASH או NAFL. החוקרים ביקשו להבחין בין HB קלאסי (cHB) לבין HB שאינו קלאסי (ncHB) ובנוסף יצרו סולם חומרה אשר כונה extended hepatocyte ballooningי(eB) עבור HB אשר נע בין 0 (העדר בלונינג) ל-4 (בלונינג קלאסי חמור).

תוצאות המחקר הדגימו כי סולם ה-eB היה עם הדירות גבוהה כאשר נעשה בו שימוש על ידי פתולוגים עם מקדם קאפה של 0.76. בנוסף נמצא קשר בין הציון בסולם לבין גיל מבוגר יותר, מגדר נשי, הימצאות סוכרת, הימצאות תסמונת מטבולית ו-BMI. יתרה מכך, שלב הפיברוזיס הכבדי, המעיד על חומרת מחלה היה קשור באופן מובהק עם ציון ה-eB (p<0.001).

במחקר זה פותח סולם חדש אשר יכול לסווג בצורה יותר הדירה ומדויקת את סוג וחומרת הבלונינג של הפטוציטים. חומרת בלונינג קשה יותר יכולה להעיד על שלב קליני מתקדם יותר של NASH ועל פיברוזיס מתקדם יותר.

מקור:

Gill RM, Allende D, Belt PH, Behling CA, Cummings OW, Guy CD, Carpenter D, Neuschwander-Tetri BA, Sanyal AJ, Tonascia J, Van Natta ML, Wilson LA, Yamada G, Yeh M, Kleiner DE; Nonalcoholic Steatohepatitis Clinical Research Network (NASH CRN). The nonalcoholic steatohepatitis extended hepatocyte ballooning score: histologic classification and clinical significance. Hepatol Commun. 2023 Feb 1;7(2):e0033. doi: 10.1097/HC9.0000000000000033. PMID: 36724127.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כבד שומני,  סטאטוהפטיטיס,  NAFLD,  הסננה שומנית ודלקת כבד לא אלכוהולית (NASH)
תגובות