• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

ביופסיית נוזלים לאבחון דלקת כבד שומני שלא על רקע אלכוהולי

נמצא כי ניתן לאבחן בדיוק רב דלקת כבד שומני שלא על רקע אלכוהולי דרך ביופסיית נוזלים, בעזרת שימוש באלגוריתם רב-משתני

29.01.2023, 17:00

על מנת לבצע אבחנה קלינית ולאשר שימוש בתרופות חדשות עבור דלקת כבד שומני שלא על רקע אלכוהול (Non-Alcoholic Steatohepatitis - NASH) יש לבצע ביופסיה מהכבד. מטרת מחקר זה הייתה לזהות סמנים ביולוגיים ל-NASH ו/או הצטלקות כבדית בדגימות שנאספו בשיטות לא פולשניות.

במחקר זה שהתבצע במספר רב של מרכזים רפואיים נכללו 250 נבדקים; עוקבת גילוי של 100 נבדקים מתוך מחקר BRAVESי(Bariatric Surgery Verses Non-Alcoholic Steatohepatitis) ועוקבת אישוש של 150 נבדקים מתוך מחקר LIBRAי(Liver Biopsy for NASH and Liver Fibrosis). כלל הנבדקים היו עם NASH או כבד שומני שלא על רקע אלכוהול (Non-Alcoholic Fatty Liver - NAFL) מאוששים היסטולוגית, עם או ללא פיברוזיס בכבד. החוקרים ביצעו ניתוח פרוטאומי עבור תאים מאקרופאגיים ותאי כוכב בכבד (Hepatic Stellate Cells - HSC) בעזרת iTRAQ-nano כרומטוגרפיית נוזל וספקטרומטריית מסה/ ספקטרומטריית מסה (Liquid Chromatography-Mass Spectrometry/ Mass Spectrometry - LC-MS/MS), במקביל לבדיקת ציטומטריית זרימה שמדדה רמות של פריליפין-2 (Perilipin-2 - PLIN2) ו-RAB14 במונוציטים מסוג CD14+CD16- שבדם פריפרי. החוקרים השתמשו במסווגים של מערכת עצבית על מנת לנבא הימצאות/ היעדר NASH ודרגות של NASH. רגרסייה לוגיסטית מבוססת bootstrap הייתה בשימוש לצורך הערכת הדיוק של ניבוי פיברוזיס כבדי.

תוצאות המחקר הדגימו כי האלגוריתם לזיהוי NASH המבוסס על שילוב מדדים של עצימות פלורוסנטית ממוצעת (Mean Florescence Intensity-MFI) של PLIN2 יחד עם מדדי היקף מותן, רמות טריגליצרידים, ALT (Alanine Aminotransferase) והמצאות או היעדר סוכרת הביאו לדיוק של 93% בעוקבת הגילוי ו-92% בעוקבת האישוש. בעוקבת הגילוי רגישות וסגוליות האלגוריתם עמדו על 95% ו-90%, ובעוקבת האישוש הם עמדו על 88% ו-100%, בהתאמה.

שטח שתחת עקומת ROCי(Area Under Receiver Operating Curve- AUROC) עבור ניבוי דרגת NAS עמד על 83.7% בעוקבת הגילוי (רווח בר-סמך של 95%, 75.6-91.8%) ועל 97.8% בעוקבת האישוש (רווח בר-סמך של 95%, 95.8-99.8%).

האלגוריתם שכלל RAB14 MFI, גיל, היקף מותן, רמות כולסטרול HDL (High-Density Lipoprotein), גלוקוז ו-ALT בפלסמה ניבא פיברוזיס כבדי עם AUROC של 95.9% (רווח בר-סמך של 95%, 87.9-100%) בעוקבת הגילוי ו-99.3% (רווח בר-סמך של 95%, 98.1-100%) בעוקבת האישוש. המודל הדגים דיוק של 99.25%, רגישות של 100% וסגוליות של 95.8% בעוקבת הגילוי, ו-97.6%, 99% ו-89.6% בעוקבת האישוש, בהתאמה. סמן ביולוגי חדיש זה נמצא עדיף על פני FIB4, ציון פיברוזיס עבור מטופלים עם דלקת כבד שומני שלא מרקע אלכוהולי, ויחס AST לטסיות שנמצאות בשימוש כיום, ונמצא דומה לבדיקת אולטראסאונד בשיטת אלסטוגרם דו-מימדי של גלי גזירה.

מסקנת החוקרים הייתה כי הצעה עכשווית לשימוש בביופסיית נוזל הינה מדוייקת, רגישה וסגולית לצורך אבחנה ודירוג חומרה של NASH או הצטלקות כבדית ומהווה בדיקה אמינה יותר מסמנים ביולוגיים הנמצאים בשימוש כיום.

מקור:

Angelini G, Panunzi S, Castagneto-Gissey L, et al. Accurate liquid biopsy for the diagnosis of non-alcoholic steatohepatitis and liver fibrosisץ.Gut 2023;72:392-403.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סמנים ביולוגיים,  דלקת כבד,  הצטלקות כבד,  ביופסיה נוזלית
תגובות