• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

התפקיד של אינטרלוקין 11 בהתפתחות דלקת כבד אלכוהולית

אינטרלוקין 11 מפעיל מסלולי איתות פתוגניים המקושרים להתפתחות מחלת כבד אלכוהולית, ורמת הביטוי שלו נמצא במתאם לחומרת מחלות אלו ובייחוד דלקת כבד על רקע אלכוהול

12.01.2023, 15:33
בדיקת תפקוד הכבד (צילום: אילוסטרציה)

דלקת כבד על רקע שתיית אלכוהול (Alcoholic Hepatitis - AH) משקפת החמרה חריפה במחלת כבד אלכוהולית (Alcoholic Liver Disease - ALD) והוא נעשה נטל משמעותי יותר על מערכת הבריאות ברחבי העולם. אינטרלוקין 11 (Interleukin-11- IL-11) הינו ציטוקין המעודד דלקת ופיברוזיס אשר מתגלה כציטוקין רעיל לתאי אפיתל ותאי משתית. במסגרת מחקר זה החוקרים בחנו את הערך הפרוגנוסטי של רמות IL-11 בסרום של מטופלים עם AH ושחמת כבד מאטיולוגיות שונות ובמודלים של ALD.

ריכוז IL-11 בסרום וביטויו ברקמה נמדד עבור עוקבה של 50 מטופלים עם AH, 110 מטופלים עם שחמת כבד, ו-19 מתנדבים בריאים. הממצאים שוכפלו בעוקבה עצמאית של נבדקים (n=186). תאי כבד ראשוניים שנחשפו לאתנול נבחנו in vitro. עכברים מזן הבר שניזונו מאתנול טופלו עם נוגדנים מנטרלים לקולטנים של IL-11 של מכרסמים (IL-11 receptor antibody - anti-IL11RA) ונבחנו לסימני חומרה וסמנים של ALD.

תוצאות המחקר הדגימו כי ריכוזים של IL-11 בסרום והביטוי הכבדי של הציטוקין הוגברו בהתאמה לחומרה של מחלת הכבד, ובעיקר ב-AH. על פי רגרסייה רב-משתנית על שם COX נמצא כי ריכוז בסרום של 6.4 פיקוגרם/מ"ל ומעלה מהווה מודל של אי-ספיקת כבד סופנית ומהווה גורם סיכון עצמאי לשרידות ללא השתלת כבד במטופלים עם שחמת כבד מפוצה ובלתי מפוצה. בעכברים, חומרת דלקת הכבד בעקבות חשיפה לאלכוהול נמצא קשור להגברה בביטוי של IL-11 ו-IL11RA בכבד. במבדקים in vivo ו-in vitro נמצא כי anti-IL11RA הפחית את ההפעלה של מסלולי איתות פתוגניים (extracellular signal-regulated kinases, c-Jun N-terminal kinase, NADPH oxidase 4) והגן על תאי כבד במעבדה ועל הכבד של מכרסמים מפני דלקת ונזק כבדי עקב חשיפה לאתנול.

מסקנת החוקרים הייתה כי מסלולי איתות פתוגניים בכבד המקושרים ל-IL-11 משחקים תפקיד עיקרי בפתוגנזה של ALD, ועל כן יכולים להוות מאפיין פרוגנוסטי עצמאי לשרידות ללא השתלת כבד. משום כך, חסימה של מסלולי איתות של IL-11 יכולה להוות אפשרות טיפולית עבור ALD אנושי, ובייחוד AH.

מקור:

Effenberger M, Widjaja AA, Grabherr F, et alInterleukin-11 drives human and mouse alcohol-related liver diseaseGut 2023;72:168-179.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כבד אלכוהולית,  דלקת כבד,  אינטרלאוקין,  שחמת הכבד
תגובות