• יו"ר: פרופ' אמיר שלומאי
  • מזכיר: ד״ר אוהד עציון
  • גזבר: ד״ר אודי זיגמונד
  • חברי ועד: ד״ר אסף יששכר, ד״ר יאנה דוידוב
מחקרים

מהם השלבים השונים של המחלה בדלקת כבד נגיפית?

נמצא כי בשלבים שונים של המחלה יש ביטויים חיסוניים נבדקים אשר יכולים לסייע במציאת טיפולים יעילים לריפוי של דלקת כבד נגיפית B

15.01.2023, 17:58
דלקת כבד מסוג B (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לזהות את המתאר החיסוני של זיהום עם דלקת כבד נגיפית Bי(Hepatitis B Virus - HBV) לצורך השגת ריפוי. במחקר זה החוקרים ביצעו ריצוף RNA של תא בודד עבור 243,000 תאים מתוך 46 דגימות מותאמות של דם ורקמת כבד מ-23 נבדקים. מבין הנבדקים שישה היו עם סבילות חיסונית, חמישה עם פעילות חיסונית (Immune Active - IA), שלושה בהחלמה חדה (Acute Recovery - AC) שלושה בהחלמה ממושכת ושישה מקרי ביקורת ללא HBVי(HBV-free Controls - HC). החוקרים ביצעו ציטומטריית זרימה ומבדקים היסטולוגיים בעוקבה נפרדת של נבדקים עם HBV לצורך אישוש התוצאות.

תוצאות המחקר הדגימו כי גם IA וגם AR אופיינו לפי רמות גבוהות של תאי T מסוג CD8+ מותשים (exhausted T Cells - Tex). בנבדקים מקבוצת IA, תאי Tex הופקו בעיקר מתאי T זכרון אפקטוריים מסוג GZMK+ הנמצאים בכבד ומשכפול עצמי. זאת בניגוד לתאי T אפקטוריים מסוג CX3CR1+ ותאי T זכרון אפקטוריים מסוג GZMK+ הנמצאים בדם פריפרי אשר היוו המקור העיקרי של תאי Tex במטופלים מקבוצת AR. בנבדקים IA, אך לא AR, הודגמו אינטראקציות בין תאיות משמעותיות בין Tex לבין תאי T מווסתים מסוג CD4+ וכן בין תאי Tex לבין מאקרופאגים מסוג FCGR3A+. אינטראקציות אלו מתווכות, ככל הנראה, דרך מולקולות HLA Iי(Human Leukocyte Antigen class I) דרך הקולטנים CANX ו-LILRB, בהתאמה, אשר תורמים גם להיעדר התגובה החיסונית לטיפול נוגד-נגיפים. לעומת זאת, תאי T זכרון מסוג CD8+ GNLY+CXCR1+ התרבו בדם ובכבד של מטופלים AR, ועל כן יכולים להוות סמן חלופי לריפוי מזיהום נגיפי. בקליניקה נצפה כי ריכוז תאי Tex בתוך הכבד נמצא במתאם עם רמות בסרום של ALTי(Alanine AminoTransferase) ושל הדרגה ההיסטולוגית של המחלה.

מסקנת החוקרים הייתה כי בשלבים שונים של זיהום עם HBV יש תגובה חיסונית שונה אשר מספקת משאבים רבים להבנה טובה יותר של התהליכים החיסוניים ומתוך כך יכולת לפתח טיפולים יעילים יותר.

מקור:

Zhang C, Li J, Cheng Y, et alSingle-cell RNA sequencing reveals intrahepatic and peripheral immune characteristics related to disease phases in HBV-infected patientsGut 2023;72:153-167.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת כבד נגיפית B,  תאי T,  HBV
תגובות