• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

כמה הכבד מעורב בתהליכי ריפוי פצעים בעור?

רוב ה-IGF-1 הנמצא ברקמת הפצע מקורו בכבד ולו מעורבות רבה בתהליכי ריפוי של האפיתל והדרמיס

פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 (Insulin-Like Growth Factor 1 - IGF1) משמש תפקיד חשוב בתיקון נזק לרקמות בשל יכולתו לעורר פעילות של תאים פגועים. במקביל להפרשה המוגברת של IGF-1 מתאים מקומיים באזור הפגוע, ניתן לראות רמות גבוהות בדם של IGF-1 ממקור כבדי. התרומה של IGF-1 ממקור כבדי בתהליכי ריפוי הפצע בהשוואה ל-IGF-1 מקומי טרם נודע.

השערת המחקר הייתה כי הכבד הינו המקור העיקרי לייצור IGF-1 המעורב בתהליכי ריפוי של פגיעה בעור. על מנת לבחון את ההשערה הזאת, החוקרים יצרו מודל של עכברים בוגרים שניתן לפגוע להם בייצור IGF-1 ממקור כבדי בלבד.

תוצאות המחקר הדגימו כי פגיעה בייצור IGF-1 בכבד גרם ירידה של מעל 85% מה-IGF-1 במערכת ההובלה והפחתה של כ-60% בריכוז IGF-1 בפצע במהלך שלב הפרוליפרציה של הריפוי, בעכברים זכרים ונקבות כאחד. ההפחתה ב-IGF-1 ממקור כבדי לא שינה את הביטוי המקומי של mRNA ל-IGF-1 במוקד הפציעה. הפחתה בביטוי IGF-1 עיכב באופן משמעותי את הרה-אפיתליזציה של הפצע והפחית את הייצור של רקמת גרנולציה והפרשת קולגן. פגיעה בייצור של IGF-1 ממקור כבדי גרם גם לירידה משמעותית באנגיוגנזה וגרם להצטברות מתמשכת של מאקרופאגים במוקד הפציעה.

מסקנת החוקרים הייתה כי הכבד הינו המקור העיקרי ל-IGF-1 הנמצא בפצעים בעור וכי הוא תורם רבות לתהליכי ריפוי אפיתליאליים ודרמליים.

מקור:

Roberts, R. E., et al (2022). “Liver is a primary source of insulin-like growth factor-1 in skin wound healing.” Journal of Endocrinology, January 2022. Vol. 252, Issue 1, p. 59-70. doi.org/10.1530/JOE-21-0298

נושאים קשורים:  מחקרים,  פקטור גדילה,  ריפוי פצע,  כבד
תגובות