• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

יעד טיפולי פוטנציאלי חדש לפיברוזיס כבדי הקשור להפטיטיס B

רמות סטניוקלצין 1 בסרום נמצאו תואמות לחומרת הפיברוזיס במטופלים עם HBV ואולי ניתן להשתמש בנוגדנים כנגד STC1 כדי להפחית פיברוזיס

סטניוקלצין 1 (STC1-Stanniocalcin 1), הוא חלבון המופרש ביתר באנשים עם סרטן, כולל קקרצינומה של הכבד (HCC - hepatocellular carcinoma). בעוד שרוב מקרי ה-HCC מתפתחים לאחר מחלת כבד כרונית שכוללת פגיעה פרנכימלית מתקדמת ופיברוזיס, התפקיד של STC1 בשלב הטרום סרטני עדיין אינו ברור.

במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Pathology, החוקרים בדקו את הרלוונטיות הקלינית והחשיבות התפקודית של STC1 בפיברוזיס כבדי. עד למועד פרסום המאמר, רמות STC1 בסרום נקבעו על ידי דגימות ממטופלים עם HBV כרוני והראו התאמה לרמת הפיברוזיס הכבדי. יכולת האבחון באמצעות STC1 נותחה באמצעות האזור תחת עקומה אופיינית למסווג (AUROC- area under receiver operating characteristic), רגישות, סגוליות, ערך מנבא חיובי ושלילי.

התוצאות הושוו לסמנים מוכרים אחרים של פיברוזיס כבדי בסרום – היחס בין AST למספר הטסיות (APRI - Aspartate transaminase to Platelet Ratio Index), ופיברוזיס-4 (FIB-4). התפקיד הפונקציונלי של STC1 נחקר באמצעות ניסויים במעבדה באמצעות מודלים של תאים. ביטוי של סמנים פיברוגניים הוערך כמותית באמצעות RT-qPCR ותספיג חלבון (western blotting).

תוצאות המחקר הראו כי רמות STC1 בסרום במטופלים עםHBV  כרוני היו תואמים לרמת הפיברוזיס הכבדי והראו עלייה הדרגתית בהתאמה לחומרת הפיברוזיס. ה-AUROC לזיהוי פיברוזיס משמעותי (>0.9 קילופסקל) ושחמת (> 12 קילופסקל) היו 0.911 ו-0.880 בהתאמה. STC1 הדגים סגוליות וערך מבא חיובי גבוהים יותר בהשוואה ל-APRI ו-FIB-4. בהתאם לכך, רמות STC1 היו גבוהות ברקמת הכבד ובסרום של עכברים שטופלו ב- CCl4, דבר שמצביע על פיברוזיס כבדי.

במעבדה, STC1 הופרש על ידי תאי כבד אנושיים LX2. STC1 רקומביננטי גרם לביטוי של סמנים פיברוגניים בתאי LX2. את הפנוטיפ הפרו-פיברוגני שנוצר באמצעות ה-STC1 הרקומביננטי או באמצעות TGF-  בתאי LX2 ניתן להחליש באמצעות נוגדנים כנגד STC1. משילוב של כל ממצאים אלו יחד, STC1 הוא סמן ספציפי בסרום לפיברוזיס כבדי הקשור ל-HBV.יSTC1 מקדם היווצרות פיברוזיס בכבד ומהווה יעד טיפולי אפשרי במצב זה.

מקור:

Stanniocalcin 1 is a serum biomarker and potential therapeutic target for HBV-associated liver fibrosis. First published: 05 February 2022 https://doi.org/10.1002/path.5880

נושאים קשורים:  מחקרים,  פיברוזיס כבדי,  הפטוקרצינומה,  הפטיטיס B
תגובות