• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

האם בדיקת VCTE לזיהוי פיברוזיס ושומניות בכבד יכולה לבוא במקום ביופסיה?

חוקרים מצאו כי על אף שלבדיקת VCTE רגישות גבוהה לאבחון פיברוזיס כבדי, הסגוליות שלה לוקה בחסר והיא אינה יכולה להחליף את תקן הזהב - ביופסיית כבד

11.10.2021, 15:26
דגימות ביופסיה כירורגית. אילוסטרציה

אלסטוגרפיה חולפת מבוקרת רטט (VCTE) הינה שיטה לא פולשנית להערכת רמת הפיברוזיס והשומניות (steatosis) בכבד. הבדיקה ניתן לביצוע בקלות במסגרת של מרפאות-חוץ אשפוזיות, והוצע כי היא תשמש כחלופה לביופסיה של הכבד. עם זאת, חוסר התאמה בין תוצאות בדיקת VCTE וביופסיה הינה תופעה שכיחה למדי. זאת עקב גורמים שונים העשויים להשפיע על מהימנות תוצאות בדיקת ה-VCTE, כגון מאפייני החולה, יכולת הביצוע של ההליך ותכונות הכבד.

במחקר שפורסם בכתב העת Modern Pathology בחנו החוקרים 82 חולים שעברו בדיקת VCTE וביופסיה תוך חודש ימים, בכדי להעריך את השכיחות של פערים גדולים בין הבדיקות.

החוקרים מצאו כי בקרב 35.4% מהמטופלים היה פער משמעותי בהערכת הפיברוזיס, שהוגדר כתוצאה של פיברוזיס או שחמת מתקדמים בבדיקת VCTE, אך ללא פיברוזיס, או עם פיברוזיס מינימלי בביופסיה.

פערים משמעותיים שכאלה היו קשורים באופן מובהק לערכי BMI גבוהים, ולתכונות שונות של הכבד ובכללן סטאטו-הפטיטיס, דלקת, גודש, וכולסטזיס. כל החולים שבדיקת הביופסיה שלהם העלתה כי יש להם פיברוזיס או שחמת מתקדמים, זוהו כראוי על ידי VCTEי(n = 28).

הרגישות של VCTE בזיהוי של סטאטוזיס הייתה נמוכה יותר, ובדיקת VCTE החמיצה 19% (4/21) מהחולים שזוהה בביופסיה כי יש להם סטאטוזיס בדרגה בינונית עד חמורה.

לסיכום, ביופסיה של הכבד הינה הדרך המסורתית לאבחון, אך הופעתם של כלים לא פולשניים להערכת פיברוזיס ושומניות בכבד, כיום ביופסיות מבוצעות במקביל לבדיקות נוספות, במטרה לאשש את הממצאים שהתקבלו בהליכים לא פולשניים. על אף ש-VCTE הינו כלי רגיש ביותר להערכת פיברוזיס בכבד, הסגוליות שלו איננה טובה דיה, ועל כן ביופסיה של הכבד נשארת תקן הזהב להערכה מדויקת פיברוזיס.

מקור: 

Fang, JM et al. Modern Pathology. 2021 Oct;34(10):1955-1962. doi: 10.1038/s41379-021-00851-5

נושאים קשורים:  מחקרים,  כבד שומני,  פיברוזיס,  אלסטוגרפיה,  ביופסיה,  סגוליות
תגובות