• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

האם יש תקווה לרפא או לעכב התפתחות של קרצינומה של הכבד?

במאמר שהתפרסם בכתב העת Gut נמצא כי ריבוי קולטנים מסוג TREM-2 מהווים גורם מגן מפני שינויים ברקמת הכבד והתפתחות קרצינומה של הכבד

27.07.2021, 17:46
סרטן הכבד, בדיקת MRI (צילום: אילוסטרציה)

קרצינומה של הכבד (Hepatocellular Carcinoma-HCC) הינו סרטן שכיח ואלים המתפתח על רקע פגיעה כבדית כרונית המערבת תהליכים דלקתיים ורה-גנרטיביים בכבד. הקולטנים המבוטאים על תאים מיאלואידיים מסוג TREM-2 מבוטאים ביתר בתאי כבד לא פרנכימטיים ומעכבים העברת אותות של קולטנים מסוג TLRי(Toll-like Receptors). דבר זה מגן על הכבד מפני פגיעת רעלנים, אך התפקיד של מנגנון זה בהתפתחות סרטן כבד איננו ברור. במחקר זה החוקרים בחנו את השפעת TRAM-2 על רה-גנרציה והתפתחות של סרטן בכבד.

ביטוי של קולטנים מסוג TREM-2 ברקמת כבד נבדק בשתי עוקבות עצמאיות של חולים עם HCC ואלו הושוו לרקמת כבד בריאה. מודלים מחקריים של HCC ורה-גנרציה כבדית נבדקו בעכברים מסוג WTי(wild type) ו-Trem-2-/-. בנוסף בוצעו מבדקי in vitro על תאי Stellate כבדיים (Hepatic Stellate Cells-HSC) וספרואידים של HCC.

תוצאות המחקר הדגימו ביטוי יתר של TREM-2 בתאי HCC במודלים של עכברים עם רהגנרציה כבדית ו-HCC. אחר מתן של diethylnitrosamineי(DEN) לעכברים מסוג Trem-2-/-, אלו פיתחו גידולים רבים יותר בכבד, ללא התייחסות לגודלם. באותם עכברים נצפתה גם הגברה של נזק כבדי, דלקת, סטרס חמצוני ופרוליפרציה של תאי כבד. מתן דיאטה עשירה בנוגדי-חמצון חסמה את התפתחות הגידולים הכבדיים מתווכי DEN בעכברים משני הגנוטיפיים. באופן דומה, חיות מעבדה מסוג Trem-2-/- פיתחו גידולים רבים וגדולים יותר במודלים של HCC על רקע פיברוזיס.

לאחר  כריתה חלקית של הכבד, רקמות כבד עם גנוטיפ של Trem-2-/- הראו עליה בפרוליפרציה ודלקת של תאי כבד. שורות תאי HSC אנושי המבטאים ביתר קולטנים מסוג TREM-2 עיכבו, in vitro, גידול של ספרואידים של HCC אנושי על ידי הפרשה של ליגנד Wnt מוחלש.

מסקנת החוקרים הייתה כי TREM-2 משמש הגנה מפני התפתחות גידולים סרטניים בכבד דרך השפעות פליאוטרופיות שונות. מסקנה זו מרמזת כי כדאי לבחון את התועלת בשימוש באגוניסטים ל-TREM-2 עקב ההשפעה המולטיפקטוריאלית על הפתוגנזה של HCC.

מקור: 

Esparza-Baquer A, et al. (2021) “TREM-2 defends the liver against hepatocellular carcinoma through multifactorial protective mechanisms” Gut, July 2021. Vol. 70, Issue 7, p.1345-1361. dx.doi.org/10.1136/gutjnl-2019-319227

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרצינומה של הכבד,  פיברוזיס
תגובות