• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

תצפיות במיקרוסקופ אלקטרוני על ביופסיות של כבד שומני לא אלכוהולי בבני אדם

חוקרים סבורים כי דה-פנסטרציות שכיחות יותר בדגימות כבד אנושיות ללא נוכחות של NASH

25.02.2021, 16:22

ידוע כי מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD – Nonalcoholic fatty liver disease) הינה מחלת כבד נפוצה בחברה המערבית, אך הפתוגנזה המולטי-פקטוריאלית שלה עדיין אינה מובנת במלואה. אנליזה אולטרא-מבנית של תאי אנדותל סינוסואידליים בכבד (LSECs - liver sinusoidal endothelial cells), במודלים של בע"ח ובמחקרים בתנאי מבחנה, מראה דה-פנסטרציה בשלב מוקדם ב-NAFLD המקדמת הסננה שומנית. כמו כן, ידוע כי ה- LSECs והפנסטרציות מהווים גורם חשוב בהובלת הליפידים דרך הסינוסואידים. עם זאת, ישנם רק מעט נתונים אולטרא-מבניים מבני אדם, בייחוד בנוגע ל-LSECs והפנסטרציות.

מטרת החוקרים הייתה לבחון את השינויים האולטרא-מבניים בביופסיות כבד מקובעות מחולי NAFLD עם וללא הסננה שומנית של הכבד (NASH - non-alcoholic steatohepatitis), תוך התמקדות מיוחדת ב-LSEC ובפנסטרציה שלהם. החוקרים קיבעו את ביופסיות הכבד באמצעות שתי טכניקות הזלפה – סילון והזרקה – עבור ביופסיות מחט וגליל, בהתאמה. החוקרים בחנו את השינויים האולטרא-מבניים באמצעות TES (transmission electron microscopy). הם אבחנו NASH באמצעות מיקרוסקופ בשדה בהיר, על סמך ציון SAF (דרגת הכבד השומני, רמת הפעילות, דרגת הפיברוזיס).

החוקרים הכלילו 37 חולים, מתוכם 12 אובחנו עם NASH (32.4%). כמו כן, נמצאה כמות קטנה באופן מובהק של הפנסטרציות בחולים עם NASH, בהשוואה לדגימות ללא NASHי(p=0.002). זאת ועוד, נמצא כי מאפיינים אחרים, למשל מיטוכונדריה ענקית ופנסטרציות גדולות, לא היו שונים בין הקבוצות. יתר על כן, החוקרים תיארו מבנים חדשים, ביניהם נמק שומני בתאים בודדים ו-IFFי(inflammatory fat follicles), שנצפו בשתי הקבוצות.

החוקרים הגיעו למסקנה כי דה-פנסטרציות היו שכיחות יותר בחולים ללא NASH, בהשוואה לחולים עם נוכחות NASH, בדגימות כבד של בני אדם. כמו כן, הם סבורים כי דה-פנסטרציה לא הייתה קשורה לדרגת הכבד השומני או הפיברוזיס. הם משערים כי דה-פנסטרציה עלולה להוות מנגנון מגן בכבד שומני פשוט, שחסר ב-NASH.

מקור: 

Verhaegh, P. et al. Pathology 2021; 53(2); 220-228. https://doi.org/10.1016/j.pathol.2020.07.018

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כבד שומני לא אלכוהולי,  פיברוזיס,  ניתוח מיקרוסקופי
תגובות