• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
צהבת

עמידות למוות תאי מתוכנן של תאי כבד בתיווך אנטיגן e של נגיף ההפטיטיס B

ייתכן והנוגדן HbeAg של נגיף ההפטיטיס B מונע תמותה של תאי הכבד במסלולים המתווכים על ידי Fas ו-TRAIL וזאת על ידי בקרה על הביטוי של הקולטנים המעודדים והמדכאים תמותה תאית מתוכננת

נוגדן e של נגיף ההפטיטיס Bי(HbeAg) קשור במצב של נשאות מתמדת ותחלואה כרונית בנגיף. עמידות של תאי הכבד למוות תאי מתוכנן מראש נחשב לאחד מהגורמים העיקריים להתמדה של המחלה ולהתמרה ממאירה. הקולטן והליגנד של Fasי(Fas/FasL) ומערכת הליגנד הקשור ל-TNF המוביל למוות תאי (TRAIL) הם שחקנים מרכזיים בתמותה הכבדית במהלך זיהום בנגיף ה-HBV.

במחקר זה גילו החוקרים ש HBeAg מוביל לעמידות של תאי הכבד בפני מוות תאי מתוכנן במסלול ה-FasL או TRAIL. הכנסה של HBeAg לתאי כבד אנושיים גרמה לעמידות לשני מסלולים אלו בצורה התלויה ב-p53. הנוגדן HBeAg עיכב את הביטוי של p53, כמות ה-Fas הכוללת, ביטוי ה-Fas הקשור לממברנת התא ומשפחת קולטני ה-TNF מסוג 10a ו-10b, הן ברמת החלבון והן ברמת ה-mRNA. מנגד, הנוגדן הגביר את הביטוי של צורות מסיסות של Fas דרך חיתוך אחר (Alternative Splicing) של mRNA.

בדגם מחלה עכברי, ביטוי של הנוגדן HBeAg בעכברים להם הוזרק Adenovirus-Associated Virus 8 נראה עיכוב הפעלת מוות מתוכנן בתאי הכבד דרך נוגדנים ל-anti-Fas. במבחן ממאירות על שתל זר נמצא שהממאירות לה גורם הנוגדן HBeAg עמידה להשפעה המעודדת תמותה תאית של TRAIL ולטיפולים כימותרפיים.

מקור: 

Liu W. et al (2019). The American Journal of Pathology, Volume 189, Issue 11, 2181 - 2195;

נושאים קשורים:  צהבת,  מדע בסיסי,  מוות תאי מתוכנן,  מחקרים
תגובות