• יו"ר: פרופ' אורן שיבולת
  • מזכיר: ד"ר אמיר שלומאי
  • גזבר: ד"ר טארק סעדי
  • חברי ועד: ד"ר אודי זיגמונד, ד"ר יורם מנחם, ד"ר אוהד עציון
מחקרים

דלקת כבד נגיפית E ודלקת בדרכי המרה

נמצא שדלקת כבד נגיפית E כרונית במטופלים מדוכאי חיסון דומה למהלך של דלקת כבד נגיפית B ו-C, למעט הנוכחות של דלקת הרסנית בדרכי המרה במקרים מסוימים יחד עם עלייה במספר הלויקוציטים הפולימורפונוקליאריים

20.08.2019, 18:17
נגיף התוקף את הכבד (צילום: אילוסטרציה)

דלקת כבד נגיפית E ספורדית הינה מחלה מקומית אשר מתעוררת באירופה ונגרמת על ידי גנוטיפ 3 של הנגיף. בזמן שהמחלה מתפתחת בצורה חריפה אך מוגבלת במטופלים עם מערכת חיסון תקינה, במצבים של דיכוי חיסוני עלולה להתפתח דלקת כבד נגיפית E כרונית. במחקר חדש שנערך ב-Medical University of Vienna באוסטריה והתפרסם בכתב העת Liver International, ביקשו החוקרים לתאר באופן פרטני סיסטמי את ההיסטולוגיה של דלקת כבד נגיפית E כרונית.

ביופסיות כבד מ-19 מטופלים מדוכאי חיסון עם דלקת כבד נגיפית E כרונית נאספו: 17 עברו השתלה, מטופל עם חסר-CD4 ומטופל אשר טופל בסטרואידים עקב קוליטיס כיבית. הביופסיות עובדו עם צביעות סטנדרטיות. הערכה של פעילות היסטולוגית ופיברוזיס בוצעה לפי Ishak. בנוסף, אימונוהיסטוכימיה עם נוגדנים כנגד מסגרות הקריאה הפתוחות 2 ו-3 של הנגיף בוצעה וביופסיות הכבד נבדקו ל-RNA של דלקת כבד נגיפית E.

נתונים ביוכימיים הראו עלייה ב-alanine transaminaseי(ALT), יaspartate transaminaseי(AST),יgamma-glutamyl transferase י(GGT) ובילירובין. היסטופתולוגיה הציגה מאפיינים טיפוסיים של דלקת כבד נגיפית כרונית עם פעילות קלה עד בינונית. מספר הלויקוציטים הפולימורפונוקליאריים היה מוגבר באופן משמעותי וכל המטופלים היו עם מידה של דלקת בדרכי המרה אשר התייצגה בצורה הרסנית אצל חמישה מטופלים. הפטוציטים ותאי אפיתל של צינורות המרה נצבעו חיוביים לנגיף ההפטיטיס E באמצעות אימונוהיסטוכימיה.

החוקרים מסכמים שדלקת כבד נגיפית E כרונית במטופלים מדוכאי חיסון דומה למהלך של דלקת כבד נגיפית B ו-C ומראה היסטו-פתולוגיה דומה. אולם, הנוכחות של דלקת הרסנית בדרכי המרה במקרים מסוימים יחד עם עלייה במספר הלויקוציטים הפולימורפונוקליאריים היא שונה באופן מהותי. באימונוהיסטוכימיה הנגיף קיים באפיתל של דרכי המרה, אשר על פניה מהווה את הגורם לדלקת בדרכי המרה.

מקור:

Beer, A. , Holzmann, H. , Pischke, S. , Behrendt, P. , Wrba, F. , Schlue, J. , Drebber, U. , Neudert, B. , Halilbasic, E. , Kreipe, H. , Lohse, A. , Sterneck, M. , Wedemeyer, H. , Manns, M. and Dienes, H. P. (2019), Chronic Hepatitis E is associated with Cholangitis. Liver Int. Accepted Author Manuscript. doi:10.1111/liv.14137

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפטיטיס E,  דרכי המרה,  היסטולוגיה
תגובות