מחקרים

שימוש בקנביס והתפתחות של מחלות כבד בקרב אלכוהוליסטים

במחקר חדש נמצא ששימוש בקנביס קשור להיארעות מופחתת של מחלות כבד בקרב אלכוהוליסטים בהשוואה לאלו שאינם משתמים בקנביס

שימוש מופרז באלכוהול קשור למספר סיכונים בריאותיים, אשר כולל מחלות כבד המתאפיינות בהצטברות שומן בכבד על רקע שימוש באלכוהול (alcoholic steatosis, AS), סטיאטו-הפטיטיס (steatohepatitis, AH), פיברוזיס, שחמת וקרצינומה הפטו-צלולרית (HCC). באופן מרשים, מספר רב של מטופלים אשר צורכים אלכוהול בצורה מופרזת משתמשים גם בקנביס, אשר זוכה ללגליזציה בינלאומית הוכלת וגבורת.

בעוד שמחקרים קודמים הראו שקנביס הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות, השימוש המשולב של קנביס יחד עם שימוש באלכוהול וההתפתחות של מחלת כבד אינו ידוע. במחקר חדש שנערך ב- University of Massachusetts Medical School בארה"ב, והתפרסם בכתב העת Liver International, ביקשו החוקרים לקבוע את ההשפעות של שימוש בקנביס על ההיארעות של מחלת כבד בקרב מטופלים אשר צורכים אלכוהול באופן מופרז.

החוקרים ניתחו את מכתבי השחרור של מטופלים בני 18 שנים ומעלה עם רקע של שימוש מופרז באלכוהול בהווה או בעבר (n=319,514) מתוך ה- Healthcare Cost and Utilization Project-Nationwide Inpatient Sample משנת 2014. באמצעות הקודים של הגרסה התשיעית של ה- International Classification of Disease, החוקרים בחנו ארבעה שלבים שונים של מחלת כבד מתקדמת ביחס לשלוש קבוצות שונות של חשיפה לקנביס: מטופלים אשר אינם משתמשים בקנביס (90.39%), משתמשים בקנביס ללא תלות (8.26%), ומשתמשים בקנביס אשר פיתחו תלות (1.36%). החוקרים לקחו בחשבון את מתודולוגיית הדיגום המורכבת ואמדו את היחסים הצולבים המתוקנים להתפתחות AS ,AH, שחמת ו-HCC ביחס לשימוש בקנביס (SAS 9.4).

בקרב מטופלים אשר צורכים אלכוהול, החוקרים מצאו שמטופלים אשר משתמשים גם בקנביס (עם וללא תלות) היו עם סיכון נמוך באופן מובהק לפתח AS ,AH, שחמת ו-HCC (יחס צולב מתוקן: 0.55 [רווח סמך 95% של 0.48-0.64] ; 0.57 [0.53-0.61] ; 0.45 [0.43-0.48] ; ו-0.62 [0.51-0.76], בהתאמה). יתר על כן, משתמשים בקנביס אשר פיתחו תלות היו עם סיכון נמוך באופן מובהק לפתח מחלת כבד בהשוואה למשתמשים בקנביס ללא תלות.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים ששימוש בקנביס קשור להיארעות מופחתת של מחלות כבד בקרב אלכוהוליסטים.

מקור:

Adejumo AC, Ajayi TO, Adegbala OM, et al. Cannabis use is associated with reduced prevalence of progressive stages of alcoholic liver disease. Liver Int. 2018;38:1475–1486.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנביס,  cannabis,  אלכוהוליזם,  alcoholism,  סטיאטו-הפטיטיס,  steatohepatitis
תגובות
 
18.09.2018, 01:17

בעיקבות הכתבה זאת ומפגש אחרון שלנו במרכז רפואי השרון הוחלט לקיים אסיפת חברים ראשונה של איגוד הישראלי לרפואה קנבינוידית.

אתם מוזמנים להגיע בתאריך 01.11.2018 בשעה 19.00 לאודיטוריום של בית הספר למיקצועות רפואה באוניברסיטה תל אביב.

השתתפות חברים מייסדים וחברי הועד מיועדים -חובה!

אבקש להפיץ הודעה זאת בכל דרך האפשרית על מנת לקבל ייצוג מרשים של עמיתים שלנו מכל אנפי הרפואה.
פרטים באתר האיגוד!
בהזדמנות זאת מאחל לכם שנה טובה וגמר חתימה טובה!?