פרופ' איריס דותן, יו"ר האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה וכבד ומנהלת המערך לגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי רבין, התארחה ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק בהרחבה במחלות קרוהן וקוליטיס, תכשירים ביולוגים, נשים ברפואה ועוד.

"דלקת הפאוצ'יטיס, שמתפתחת אצל חולים שעברו ניתוח פאוץ' בחלל הבטן, דומה מאוד למחלת מעי דלקתית ואף מזכירה קרוהן. אלא שבניגוד לקרוהן או קוליטיס, שעשויות להימצא אצל החולה שנים לפני שאובחנו, בדלקת פאוצ'יטיס ניתן לשים את האצבע על נקודת האפס של התפתחותה".

"בכל הנוגע לתכשירים ביולוגיים, יש לנו הישגים אדירים בישראל ותרומה משמעותית לקהילה הבינלאומית"

"השאלה שחולים כאלו תמיד הפנו אלינו - האם יש לי מחלת קרוהן? - העלתה לנו תחום שלם של מחקר לפיו דלקת הפאוץ' יכולה להיות מפתח להבנת מחלת קרוהן. יש לנו מענק מחקר גדול שבו אנחנו כבר כמה שנים בודקים את הגנטיקה, המיקרוביום, סמנים סרולוגים, מאפיינים קליניים של הסובלים מדלקת פאוץ' - על מנת לנבא מי יפתח מחלה ומי לא. כבר מצאנו מאפיינים כאלו. זהו אפיק מחקרי מאוד מבטיח".

"ישנה עליה מדאיגה בהופעת IBD בישראל" המשיכה פרופ' דותן,  "בחלקה היא קשורה לתזונה מערבית לקויה. מצד שני הספרות מצביעה על שינוי מגמה. אנחנו מבינים יותר חלק מהגורמים, מבינים איך להגיע למצב של הפוגות ממושכות, התכשירים יותר עוצמתיים. כמובן שהשאיפה היא להגיע להפוגה הארוכה ביותר, בכל המובנים".

"בכל הנוגע לתכשירים ביולוגיים בטיפול ב-IBD והצורה שבה מטפלים באמצעותם, ישנם כל מיני מדדים - שינויים בבדיקות הדם, ב-CRP, בקלפרוטקטין - שיכולים להראות האם התכשיר עוזר, התפתחות של נוגדנים כנגד תכשירים ואפילו אלגוריתמים פרמקולוגים כדי להתאים את אופן הטיפול, מינון וכיו"ב. בתחומים הללו יש לנו הישגים אדירים בישראל ותרומה רבה ובולטת לקהילה הבינלאומית".

לו"ז האזנה:

5:35 אבחון מחלות מעיים דלקתיות

13:49 קרוהן - יש סיכוי לפתרון?

18:20 טיפול תרופתי - האלגוריתם

25:10 אפיק מחקרי - ניבוי המחלה

29:30 תזונה והקשר למחלות מעיים דלקתיות

33:21 תכשירים ביולוגים

35:26 השתלת צואה

40:40 קידום המודעות בציבור

43:30 שוויון מגדרי בעמדות מפתח

48:08 רפואה מגדרית בגסטרו

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS